Alter The Press!

Slider

New Acts Added to 2000 Trees Festival

30 new acts have been added to this year's 2000 Trees Festival.

Tribes, Danny & the Champs, Zun Zun Egui, Jim Lockey & the Solemn Sun, The Anomalies and We the Undersigned have been added to the main stage.

The Cave will host Chickenhawk, Bo Ningen, Invasion, &U&I, Witchsorrow, The Me! Me! Me's? and The Echoes.

Fighting Fiction, Scoundrels, Left With Pictures, Falcons, and The Retrospective Soundtrack Players will perform in the Leaf Lounge.

The Greenhouse stage will see DJ Primer, Side Step DJs, Charlie Barnes, Ben Marwood, tatterattles, B-Sydes, EsseB, The Yuya, Midnight Mile, Dan Heaver, and Gaz Brookfield.

The Headphone Disco will now be held on two stages and take place over two nights. Whilst Sucioperro will headline the early entry evening.

The full line-up can be viewed by clicking read more.

Main stage
Headliners: Frightened Rabbit, Dan le Sac vs Scroobius Pip
Others: Los Campesinos!, Imperial Leisure, Islet, Headphone Disco, Tribes, Danny & the Champs, Zun Zun Egui, Jim Lockey & The Solemn Sun, The Anomalies, We the Undersigned, Ellen & the Escapades, Straight Lines

The Cave
And So I Watch You From Afar, Your Demise, Amplifier, Devil Sold His Soul, Feed the Rhino, Headphone Disco, Malefice, Exit Ten, Japanese Voyeurs, Chickenhawk, Bo Ningen, Invasion, Kong, &U&I, Talons, The James Cleaver Quintet, Mojo Fury, Exit_International, The Divine Secret, Witchsorrow, The Me! Me! Me’s?

Leaf Lounge
Dizraeli and the Small Gods, StringerBessant, Sound of Rum, Stagecoach, Tall Ships, Yndi Halda, Dave McPherson, The Travelling Band, Billy Vincent, Out Like a Lion, Crazy Arm (acoustic), Charlie Barnes & The Geekks, The Momeraths, Fighting Fiction, Scoundrels, Left With Pictures, Falcons, The Retrospective Soundtrack Players.

The Greenhouse
Joe Summers, David Gibb, Rufio Summers, Oxygen Thief, Nicholas Stevenson, Daisy Chapman, DJ Primer, Side Step DJs, Charlie Barnes, Tatterattles, B-Sydes, DJ Esse B, The Yuya, Midnight Mile, Dan Heaver, Gaz Brookfield

Thursday (Early Entry Evening)
Sucioperro, Jim Lockey & The Solemn Sun, Maybeshewill, Kill it Kid, Crazy Arm, OST, The Echoes